Obec

Obec

Obec Hojanovice se rozkládá po třech stranách uzavřeného hlubokého údolí, ležícího nad jezerem Švihovské přehrady. Zdejší nadmořská výška je 466 metrů a žije zde okolo 100 obyvatel. Středem vesnice probíhá státní silnice z Ledče nad Sázavou do Humpolce. Uprostřed návsi ve spodní části stojí jednoduchá hranolová kaple postavená po roce 1858, zasvěcená Panně Marii. Zdejší zvon byl z kaple odvezen v březnu 1942. Tak jako jiné zvony v okolí i tento měl sloužit pro německé válečné účely. Po skončení války proběhla v obci sbírka na nový zvon, ten byl zavěšen a svěcen společně s kapličkou na jaře 1948. Vysvěcení provedl želivský opat Vít Bohumil Tajovský, P. Josef Toufar ze Zahrádky, P. Metod Karel Ťoukálek z Vojslavic za účasti několika dalších kněží.

První písemná zmínka o vesnici pochází z roku 1318, kdy se uvádí jako majetek želivského panství. Ostatně obec vždy patřila pod panství Želiv.

Největší zdejší spolek, Sbor dobrovolných hasičů, byl založen 7. září 1902. V květnu dalšího roku zakoupili hasiči ruční stříkačku, která je v současné době zrekonstruovaná a slouží připřehlídkách a cvičeních jako muzeální unikát.

K Hojanovicům patří i samoty V Osinách a U Kovárny. V Osinách stojí sedm stavení a U Kovárny tři. V Osinách při silnici stojí kamenný kříž z roku 1885, od něj je krásný výhled na přehradní jezero a obec Ježov.